Wielkość czcionki: A- A A+
header


Dwór Burbonów w miejscowości Przystań.

                           


Drewniany dwór w Przystani nawiązuje do architektury późnobarokowych dworów polskich. W budynku zachowała się sala modrzewiowa oraz stylowy kominek, obok którego wisi ułożona z płytek kafelkowych mozaika przedstawiająca Matkę Boską.

           

Obiekt otoczony jest 2 hektarowym parkiem posadzonym przez Antoniego de Bourbon w XX wieku. Obok budynku w pozostałościach dawnego parku znajduje się przepiękna figurka Chrystusa.
Młyn wodny w Przystani.

              

Początkowo drewniany, następnie rozebrany. Nowy młyn poza przemiałem zboża, wyższej jakości od dotychczas uzyskiwanej w starym młynie, dostarczał energię elektryczną do dworu, budynku administratora i obiektów inwentarskich folwarku. Młyn miał dwa koła napędowe, śrutownik i razówkę. Był w owych czasach bardzo nowoczesny pod względem technicznym. W chwili obecnej zostały tylko pozostałości po dawnym murowanym młynie.
Budynek przy młynie. 
 
       
 

Budynek murowany przy młynie pochodzący z 2 ćw. XX w. Drzwi i okna wykonane z drewna. Dach pokryty ocynkowaną blachą. Położony nad rzeką Omulew.


Dom drewniany w Przystani z 3 ćw. XIX wieku.

Budynek wykonany z drewna pomalowanego na zielono, przykryty eternitem. Okna i drzwi budynku wykonane z drewna. 


Budynek plebanii przy kościele parafialnym w Nowej Wsi pw. NNMP i św. Maksymiliana Marii Kolbego.

    

Plebania została zbudowana w 1912 roku dzięki staraniom proboszczów: ks. Władysława Krauzego oraz ks. Franciszka Przedpełskiego oraz parafian. Architekt budowli w bardzo umiejętny sposób połączył kilka stylów. 
Jest to budowla o nieregularnych kształtach, rozczłonkowana i asymetryczna. Budynek jest usytuowany na małym wzgórzu w sąsiedztwie kościoła. Zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z dobudowaną częścią trójkondygnacyjną w kształcie przypominającym wieżę. Fundamenty budowli zostały wykonane z kamienia na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany nośne zostały wykonane z pełnej cegły ceramicznej, stropy z belek drewnianych. Otwory na parterze mają kształt prostokątny. Na piętrze, w ścianie frontowej występuje duży okrągły otwór okienny z drzwiami sięgającymi posadzki. Jest to tzw. Porte-fenetre (z francuskiego drzwi-okno), efektowne połączone drzwi 
z rozetowym oknem w nowym, secesyjnym stylu. Budowla zwieńczona jest dwuspadowym dachem.Kapliczka murowana w Nowej Wsi.

Kapliczka z początku XX wieku, wykonana z betonu, pomalowana na biało w środku wyściełana niebieską szatą. W środku znajduje się figurka Matki Boskiej i Pana Jezusa.
 


Mogiła Ludwika Kickiego w miejscowości Kruki.
 


Obiekt stan owi miejsce pamięci narodowej, gdzie został pochowany Generał Ludwik Kicki, który zginął w walce podczas bitwy pod Ostrołęką w dniu 26 maja 1831 r. Obiekt jest położony w lasku na wzgórku w miejscu ogólnie dostępnym. Obok znajduje się tablica pamiątkowa o następującej treści: „Urodzony 25 sierpnia 1791 roku w Warszawie, adiutant ks. Poniatowskiego, odbył kampanie 1809, 1812-1813, walczył pod Sandomierzem, Lwowem, Smoleńskiem, Berezyną, ranny pod Raszynem, w  bitwie pod Lipskiem towarzyszył do ostatnich chwil ks. Poniatowskiemu. Odznaczony Orderem Legii Honorowej, Orderem Obojga Sycylii. Brał udział w powstaniu listopadowym od  pierwszych jego dni. Od 26 stycznia 1831 roku był adiutantem polowym naczelnego wodza. Pod Grochowem osłaniał działa gen. Skrzyneckiego, rozbił korpus rosyjski dowodzony przez gen. Geismara. W marcu mianowany generałem brygady, uczestniczył w działaniach na szosie brzeskiej podczas ofensywy kwietniowej pod Wawrem, Kałuszynem, Żelechowem, Wodyniami, Iganiami.  W maju 1831 przedstawił Skrzyneckiemu plan ataku na Brześć dla zdobycia składów żywności. Poległ w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku trafiony pociskiem artyleryjskim, gdzie walczył na czele brygady jazdy złożonej z 2, 3 i 5 pułku ułanów. Uznany za jednego z bohaterów powstania listopadowego”.


Kapliczka z napisem „1863 r.” w Zabrodziu.
 
 
              
 
Mogiła powstańców Powstania styczniowego z 1863 r. Na tym terenie odbyła się ostatnia bitwa Powstania Styczniowego z 1863 r. na ziemiach Powiatu Ostrołęckiego.


Krzyż przydrożny w miejscowości Żebry–Chudek z roku 1934.

Podstawa wykonana z betonu, na której widnieje napis „Boże Pobłogosław Nam”. Krzyż wykonany z żelaza, ogrodzony drewnianymi sztachetami. 


Krzyż przydrożny w miejscowości Żebry–Chudek z roku 1905.

Podstawa wykonana z betonu z napisem „Boże Błogosław Nam”. Krzyż wykonany z żelaza pomalowanego na złoto oraz szaro.


Kapliczka murowana w miejscowości Żebry–Chudek.

Zbudowana w początkach XX wieku. Wykonana w całości z betonu, pomalowana na biało, przykryta blachą w kolorze brązowym. W środku widnieje figurka Matki Boskiej oraz stoją kwiaty przynoszone przez okolicznych mieszkańców.


Mogiła zbiorowa ofiar terroru z okresu II wojny światowej   w lesie w msc. Żebry-Chudek.

     

 
Dom drewniany wybudowany w roku 1930 w Chojnikach.


Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich i rosyjskich z 1914-1916 r. w miejscowości Żebry- Stara Wieś, powstały po II wojnie światowej po ekshumacji z miejscowości Żerań Mały.Kamienica w Olszewie-Borkach wybudowana w 1931 roku, o konstrukcji murowanej. Okna i drzwi drewniane, balkony z barierkami z kutego żelaza.Dom murowany znajdujący się w miejscowości Olszewo-Borki. Wybudowany w latach 1937-1939. 

 


 
 
 
 
 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Promowane oferty

Kontakt

Urząd Gminy w Olszewie-Borkach
ul. Władysława Broniewskiego 13
07-415 Olszewo-Borki
e-mail: sekretariat@olszewo-borki.pl
tel. 29 761 31 07
fax. 29 761 32 23

Śledź nas!

Copyright © 2014 Urząd Gminy Olszewo-Borki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie 

Odsłon serwisu:
Odsłon artykułów:
61587